انتخاب کیسه خواب کوهنوردی

انتخاب کیسه خواب کوهنوردی

در این مطلب ” انتخاب کیسه خواب کوهنوردی ” به نکته‌ای که در سفر، کمپینگ و کوهنوردی برای همه مهم است که در واقع همان خواب و استراحت کافی و راحت است می‌پردازیم.
خواب راحت باعث می‌شود که انرژی انسان دوباره بازگردد، درنتیجه می‌توانید فعالیت خود را به نحو احسنت ادامه دهید.
اما این استراحت و خواب راحت را در شرایط جوی مختلف چگونه می‌توان فراهم کرد؟

نکاتی در مورد نگهداری ، انتخاب کیسه خواب کوهنوردی و استفاده از آن :</strong

انتخاب کیسه خواب کوهنوردی
انتخاب کیسه خواب کوهنوردی

 

-1 خوردن و آشامیدن :

تصور کنید در دل طبیعت و یا کوه تصمیم به استراحت گرفته‌اید و هوا هم بسیار سرد است این که از کیسه خواب کوهنوردی استفاده کنید. بسیار منطقی است اما به یاد داشته باشید که یک کیسه خواب گرما تولید نمی‌کند بلکه گرما را حفظ می‌کند، پس در نظر داشته‌باشید در طول سفر ، کوهنوردی و یا دوچرخه سواری خوب بخورید تا بدنتان انرژی لازم را برای تولید گرما داشته‌باشد.
در واقع فقط انتخاب کیسه خواب کوهنوردی موثر نیست مثلا در نظر داشته باشید مایعات لازم را به بدنتان می‌رسانید. همچنین چیزی که می‌نوشید هم بسیار مهم است مثلا شما بایک لیوان چای و یا شکلات داغ می‌توانید در تولید گرمای بدنتان به آن کمک کنید. در حین سفر از خوردن مشروبات الکلی جدا خودداری کنید چون در بدنتان باعث گرمای موقت می‌شود و پس از آن سرمای بیشتری را احساس میکنید.

 

انتخاب کیسه خواب کوهنوردی
انتخاب کیسه خواب کوهنوردی

-2 طرز استفاده از کیسه خواب :

قبل از انتخاب کیسه خواب کوهنوردی و خوابیدن در آن دقت کنید که کیسه خواب شما خیس نباشد، لباسی که می‌پوشید هم بسیار مهم است که رطوبت نداشته باشد مخصوصا اگر کیسه خوابتان پر است چون قدرت جذب بالایی دارد و خشک شدن آن دشوار است و همینطور میزان عایق بودن آن بسیار پایین می‌آید؛ لباس نیز چنین ویژگی دارد پس دقت کنید اگر لباس‌های اضافه برداشته‌اید بهتر است آن‌ها را داخل یک کوله و یا کیسه ضد آب حمل کنید.
مورد دیگر که باید در نظر بگیریم زیر کیسه خواب است، دقت کنید زیر کیسه خواب هم کاملا عایق باشد مثلا اگر از یک زیر انداز بادی استفاده کنید بسیار امن‌تر است یا اینکه از پانچو بارانی استفاده کنید.
زمانی که در کیسه خواب میخوابید تنها قسمتی که از آن بیرون می ماند سر شما است پیشنهاد می شود از یک کلاه پلار یا از جنس پنبه‌ای استفاده کنید.
اگر این موارد را در نظر بگیرید نیمی از راه را رفته‌اید.

انتخاب کیسه خواب کوهنوردی
انتخاب کیسه خواب کوهنوردی

-3 تفاوت کیسه خواب پر و الیاف :

انتخاب کیسه خواب کوهنوردی بین کیسه خواب‌های پر و الیاف به نوع سفر شما بستگی دارد، این که برایتان حجم جابجایی و وزن آن مهم است یا نه؟ مثلا برای کوهنوردی و صخره نوردی کیسه خواب منطقی‌تر است زیرا گرمای آن نسبت به وزن و حجم آن بی نظیر است. اما تنها نقیصه کیسه خواب پر که جز مزایای آن هم محسوب می‌شود جذب فوق العاده بالای آب آن است که باعث میشود به هیچ وجه رطوبت به داخل نفوط نکند. اما از طرفی خشک شدن آن بسیار دشوار است. کیسه خواب پر طول عمر بیشتری نسبت به کیسه خواب الیاف دارد و همچنین نگهداری از آن سخت‌تر است. در صورتی که کیسه خواب های الیاف حجم جابجایی و وزن آن‌ها بیستراست که اگر شما برای کمپینگ برنامه ریزی کردید مشکلی برایتان پیش نمی‌آورد؛ همچنین کیسه خواب‌های الیاف به راحتی خیس نمی‌شوند و سریع تر خشک می‌شوند.
پیشنهاد می‌شود اگر کیسه خوب را جوری استفاده می‌کنید که بیشتر به شستشو نیاز دارد (مثلا مورد استفاده کودکان) از کیسه خواب‌های الیاف استفاده کنید.
اصولا برای انتخاب کیسه خواب کوهنوردی در طول سال دو نوع کیسه خواب مورد نیاز شماست یکی برای فصول گرم مثلا تابستان تا اوایل پایییز که قیمت حجم و وزن کمتری دارد. و یکی دیگر برای فصول سرد تر مثل اواخر پاییز تا اواسط بهار، که هم گرم‌تر ، حجیم‌تر و سنگین‌تر و قطعا گرانتر هستند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 1 =