کلاه کوهنوردی چه ویژگی هایی دارد؟

 

معرفی کلاه کوهنوردی

کوهستان همیشه جایی برای آرامش و فاصله گرفتن از هیاهو و تنش‌های زندگی روزمره است. افرادی که می‌خواهند کمی از این تنش‌ها فاصله بگیرند دوست دارند به دل کوه و طبیعت سفر کنند.
حال افرادی که برای کوهنوردی راهی می‌شوند باید لباس و تجهیزات مخصوص به خود را به همراه داشته باشند ، یکی از این لوازم «کلاه کوهنوردی» است.

کلاه کوهنوردی انواع مختلفی دارد ، به طوری که می‌توان آن‌را با توجه به فصل و همچنین سلیقه شخصی انتخاب کرد. کلاه‌های کوهنوردی رنگ‌ها و مدل‌های متنوعی دارد و تنوع در رنگ و نوع آن قابل تحسین است.
شاید این مسئله را برخی انسان‌ها بدانند که بدون کلاه سر انسان مانند یک رادیاتور عمل می‌کند و نصف گرمای بدن از آنجا خارج می‌شود، درنتیجه کلاه کوهنوردی نباید فراموش شود.
هر کوهنورد حداقل باید دو نوع کلاه کوهنوردی را با خود به همراه داشته‌باشد، کلاه گرم که به عنوان لایه‌ی اصلی استفاده می‌شود و کلاهی که لبه آفتابگیر دارد .

اگر افراد در هنگام کوهنوردی از «کلاه کوهنوردی» استفاده نکنند ، در معرض اشعه‌های مضر نور خورشید یا همان ماوراء بنفش قرار می‌گیرند .
این اشعه با نفوذ به لایه‌های میانی و داخلی پوست باعث تخریب کلاژن در لایه‌های پوستی می‌شود و همچنین اگر ما بتوانیم با استفاده از کرم ضد آفتاب در برابر نور از پوست خود محافظت کنیم ، باز هم نیازمند یک کلاه مناسب برای در امان نگه داشتن موهایمان هستیم؛ زیرا این اشعه با نفوذ در ساختمان تارهای مو سبب تخریب و تجزیه پروتئین موجود در تارهای مو می‌شود و در آخر مو دچار کدری و تغییر رنگ می‌شود.
پس در نتیجه :
✓ استفاده از «کلاه کوهنوردی » در هنگام کوهنوردی امری بسیار ضروری است.

حال،افرادی ک می‌خواهند در کوهنوردی از کلاه استفاده کنند و برای سلامتی خود از این امر پیروی کنند باید کمی با انواع کلاه‌های کوهنوردی آشنایی داشته باشند، زیرا آشنایی با انواع آن باعث انتخاب بهتر می‌شود .
شاید کلاه بخش کوچکی از تجهیزات کوهنوردی باشد اما همانطور که در ابتدا ذکر شد بخش مهمی از سلامت انسان را در بر می‌گیرد.

انواع کلاه کوهنوردی

۱_ مدل لبه توری دار: این مدل بند دار است و دارای کش در پشت کلاه می‌باشد و همچنین استفاده از دکمه بر روی پارچه کلاه باعث بهتر شدن آن شده است.

۲_ مدل لبه پهن سه تکه :

کلاه سه تکه آفتابی Hatty outdoor
کلاه سه تکه آفتابی Hatty outdoor

این مدل هم برخی ویژگی‌های کلاه لبه توری دار را نیز دارد اما با این تفاوت که شامل سه تکه می‌باشد (۱ پارچه آفتابگیر در پشت کلاه ، ۲_ پارچه نقابی برای پوشش صورت و کلاه لبه پهن برای جلوگیری از برخوردِ بیشترِ نور خورشید به صورت در آن به کار برده شده است)

البته انواع دیگری از کلاه کوهنوردی مانند مدل پشت توری دار ، مدل پشت پارچه‌ای ساده و مدل پشت پارچه‌ای نقاب پهن و….. وجود دارد .
کلاهی که در کوهنوردی بیش از سایر کلاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد کلاه لبه دار است، این کلاه برای فصول گرم و‌ مناطق گرمسیر نیز مناسب است، داخل کلاه یک پارچه توری جهت جلوگیری از تعریق شدید سر تعبیه شده است؛ کلاه لبه دار به نام‌های دیگری نظیر کلاه تابستانی، کلاه توریستی، کلاه لبه دار کمپینگ و کلاه دور نقاب نیز شناخته می‌شود.

توضیحاتی کوتاه درباره کلاه ایمنی در کوهنوردی :

به طور کلی کلاه‌ها بر اساس پوشش خارجییشان به سه دسته تقسیم می‌شوند (۱- فایبر گلاس، ۲- پلاستیک و نایلون، ۳- کربن )
در کلاه‌های ایمنی برای کوهنوردی هر بند داخلی کلاه تنظیم پذیر است تا بهتر به سر بچسبد و سیستم نگهداری (تسمه‌های چانه) کلاه را بر روی سر نگه می‌دارد و به خوبی در جلو و عقب قابل تنظیم است و همچنین جهت جا دادن هدلامپ کلاه دارای گیره‌های داخلی تو کار است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × پنج =