خرید در نگاه یک کوهنورد

خرید در نگاه یک کوهنورد

بمانند دیگر پروسه ها در تعاملات انسانی ، خرید نیز جایگاه ویژه ای دارد.در فرآیند خرید فرد میکوشد طوری خرید کند که بعدا پشیمان نشود.و ازین جهت بسیار در حرف های فروشنده جستجو میکند.و گاهی که حوصله اش از جستجوی بیشتر سر میرود. ته حرفی را که دوست دارد از فروشنده بشنود، به گونه ای بدیهی از فروشنده میپرسد و با پاسخ مثبت او، آخرین شک خود را برطرف میکند و خرید را قطعی میکنند.

اما خرید در نگاه یک کوهنورد فرآیندی متفاوت است.آنجه در اینجا کوهنورد تلقی میشود لزوما یک کوهنورد با تجربه نیست ؛ که منظور انسانی آزاد و عاشق طبیعت است که گویی با طبیعتش عهدیست بی پایان و ازین جهت به دل کوه می شتابد.و هزینه هایی هم میپردازد.

 

اما خرید در نگاه یک کوهنورد چگونه است؟

شاید شما هم کوهنوردی باشید که این مطلب را میخوانید،
تازه وارد یا با تجربه فرقی نمیکند.حتما چالش خرید را تجربه کرده اید.چالش انتخاب انتخاب بین خوب و خوب ، بین عالی و عالی ، بین ارزان و گران ، بین عالیه گران و معمولی ارزان و همه ترکیب های محتمل.

مکانیزم اکثر مردم در خرید اینگونه است.با احساس خرید میکنند و با منطق توجیه !و ازین روست که در هنگام خرید دروغ شنیدن را به دانستن حقیقت تلخ در مورد محصول ترجیح میدهند.و همین است که فروشندگان و نویسندگان محتوا برای سایت های فروش آنلاین در معرفی محصولاتشان از هیچ اغراق و زیاده گویی فروگزار نمیکنند.

ازین رو برآن شدیم تا درحدتوان دستی در این فرهنگ نا متعارف برده و به سهم خود تغییرات زیبایی در این وضعیت ایجاد کنیم.یکی از علل و خلاءهای بازار ما دقیقا همین موضوع است. و متاسفانه این فضا بازخوردی به سبک انتخاب اکثریت مردم است.یعنی تعریف های الکی و بی خود از محصول که فقط و فقط مشتری را قانع کنیم.

بگذارید خرید از دیدگاه یک کوهنورد را با یک مثال شروع کنم.انسان امروز بیش از هر زمان دیگر درگیر ماشینیسم شده است.مثل یک ماشین زندگی میکند و … . همه ما صبح بیدار میشویم صبحانه میخورم و سرکار میرویم و تا شب برای بدست اوردن پول هرکاری میکنیم و باز شب خسته و شتابزده به رختخواب میرویم و باز صبح فردا بیدار میشویم و تکرار همین روند. در این هیاهوی تاخت و تازها ، ترافیک ، شهر شلوغ ، هوای آلوده و بوق وکرنای خیابان ها هیچ وقتی نمیماند که دنبال کشف حقایق برویم و برایمان مهم نیست چه درست است و چه غلط.آنچه که حداقل کارمان، را راه بیندازد طالبش هستیم.و خرید هم ازین قاعده مستثنا نیست.

اما یک کوهنورد داستان متفاوتی دارد. او در این هیاهوی شلوغ شهرهای مصنوعی و ساختمان های بلند، بلندی های دیگری هم سراغ دارد که بر فرازش نه آسایش تخت های پهن و عریض و پربار آپارتمان های سنگی، بلکه آرامش نسیم باد خنک از دل کوه میشود یافت.طبیعت دوستان هزینه های زیادی میپردازند تا خود را ازین مشغله های تمام ناشدنی زندگی رها سازند و به پهنه طبیعت بپیوندند. که شاید کوچیکترین هزینه اش ، هزینه های مادی تهیه لوازم کوهنوردی است.

یک کوهنورد همانطور از تصنع به سمت طبیعت بکر میل پیدا کرده از دروغ نیز گریزان است.همانطور که زیبایی را در شکاف دره های پر پیچ خم کوه ها میبیند، همانطور که زیبایی را در علف های خودروی سبزگون کوهپایه ها میبیند، ظرافت و زیبایی حقیت را  بیشتر میپسندد تا زرق و برق های غیرواقعی و دروغ.

یک کوهنورد در صورت نداتشن توان خرید بالا ترجیح میدهد یک محصول را با فیچرها و شرایط واقعی آن انتخاب کند نه با تعریف ها و خصوصیاتی که فقط تا قبل از رسیدن محصول بدست او اعتبار دارند.

اما چه کنیم که فضا این گونه نیست و فروشندگان و محتوا نویسان جرات بیان حقیقت را ندارند. زیرا که فکر میکنند از کورس فروشهای ماهانه شان عقب میمانند.و هزاران زیرای دیگر…

امیدواریم همه و مخصوصا جامعه کوهنورد که زیبایی در نگاه او متفاوت مانده و مقداری از زرق و برق تصنعات دور است ، این نگاه را پرورش دهند تا خلاف گویی و گزاف گویی در صنعت فروش مقداری جایش را به بیان واقعیت های اصلی محصولات بدهد.

آنچه که باعث شده که کوهشید امروز یک فروشگاه بشود نه فقط یک ایده در ذهن یک انسان ؛اینست که به سمت هدفی از این جنس رهسپار شده است.و باور دارد که یا نباید محصولاتی کم کیفیت را بفروش رساند . و یا در صورت اجبار در این شرایط نابسامان اقتصادی ، حتی الامکان حقیفت یک محصول را به مشتری توضیح داد و در صورت تمایل او ؛ فرایند فروش تکمیل شود.

 اما کار، کاری دشوار است زیرا که هنوز هم نگاه « زیبای کاذب به از حقیقت های نازیبا» در خیلی از مردم رخنه دارد و گاهی ناجوانمردانه رقیبانی که زیبا دروغ میگویند را برتری میدهد.

چاره این مساله چیزی شاید درک صحیح مفهوم « خرید در نگاه یک کوهنورد» باشد.و کوهشید جهت تحقق این ارزش تلاش خواهد کرد.ازین رو از تمامی بزرگوارانی که با سایت کوهشید آشنا هستند تقاضا میشود در صورت مشاهده هر گونه غلو و زیاده گویی و یا خطا در بیان محصولات حتما نظرات خود را به ما اعلام کنند تا اسرع وقت اصلاح گردد.

                                  با سپاس فروشگاه آنلاین کوهشید

1 دیدگاه برای “خرید در نگاه یک کوهنورد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − ده =