خرید در نگاه یک کوهنورد

خرید در نگاه یک کوهنورد

به مانند دیگر پروسه‌ها در تعاملات انسانی ، خرید نیز جایگاه ویژه‌ای دارد.در فرآیند خرید فرد می‌کوشد طوری خرید کند که بعدا پشیمان نشود.و ازین جهت بسیار در حرف‌های فروشنده جستجو میکند.و گاهی که حوصله‌اش از جستجوی بیشتر سر میرود. ته حرفی را که دوست دارد از فروشنده بشنود، به گونه‌ای بدیهی از فروشنده می‌پرسد و با پاسخ مثبت او، آخرین شک خود را برطرف میکند و خرید را قطعی می‌کنند.

اما خرید در نگاه یک کوهنورد فرآیندی متفاوت است.آنجه در اینجا کوهنورد تلقی می‌شود لزوما یک کوهنورد با تجربه نیست ؛ که منظور انسانی آزاد و عاشق طبیعت است که گویی با طبیعتش عهدیست بی پایان و ازین جهت به دل کوه می‌شتابد.و هزینه هایی هم می‌پردازد.

 

 

اما خرید در نگاه یک کوهنورد چگونه است؟

شاید شما هم کوهنوردی باشید که این مطلب را می‌خوانید،تازه وارد یا با تجربه فرقی نمیکند. حتما چالش خرید را تجربه کرده‌اید.چالش انتخاب انتخاب بین خوب و خوب ، بین عالی و عالی ، بین ارزان و گران ، بین عالیه گران و معمولی ارزان و همه ترکیب های محتمل.

مکانیزم اکثر مردم در خرید اینگونه است.با احساس خرید میکنند و با منطق توجیه !و ازین روست که در هنگام خرید دروغ شنیدن را به دانستن حقیقت تلخ در مورد محصول ترجیح می‌دهند.و همین است که فروشندگان و نویسندگان محتوا برای سایت‌های فروش آنلاین در معرفی محصولاتشان از هیچ اغراق و زیاده گویی فروگرار نمی‌کنند.

ازین رو برآن شدیم تا درحدتوان دستی در این فرهنگ نا متعارف برده و به سهم خود تغییرات زیبایی در این وضعیت ایجاد کنیم.یکی از علل و خلاءهای بازار ما دقیقا همین موضوع است. و متاسفانه این فضا بازخوردی به سبک انتخاب اکثریت مردم است.یعنی تعریف‌های الکی و از محصول که فقط و فقط مشتری را قانع کنیم.

بگذارید خرید از دیدگاه یک کوهنورد را با یک مثال شروع کنم.انسان امروز بیش از هر زمان دیگر درگیر ماشینیسم شده است.مثل یک ماشین زندگی می‌کند و … . همه‌ما صبح بیدار می‌شویم صبحانه میخورم و سرکار می‌رویم و تا شب برای بدست اوردن پول هرکاری می‌کنیم و باز شب خسته و شتابزده به رختخواب می‌رویم و باز صبح فردا بیدار میشویم و تکرار همین روند. در این هیاهوی تاخت و تازها ، ترافیک ، شهر شلوغ ، هوای آلوده و بوق وکرنای خیابان ها هیچ وقتی نمیماند که دنبال کشف حقایق برویم و برایمان مهم نیست چه درست است و چه غلط.آنچه که حداقل کارمان، را راه بیندازد طالبش هستیم.و خرید هم ازین قاعده مستثنا نیست.

اما یک کوهنورد داستان متفاوتی دارد. او در این هیاهوی شلوغ شهرهای مصنوعی و ساختمان‌های بلند، بلندی‌های دیگری هم سراغ دارد که بر فرازش نه آسایش تخت‌های پهن و عریض و پربار آپارتمان‌های سنگی، بلکه آرامش نسیم باد خنک از دل کوه میشود یافت.طبیعت دوستان هزینه‌های زیادی می‌پردازند تا خود را ازین مشغله‌های تمام ناشدنی زندگی رها سازند و به پهنه طبیعت بپیوندند. که شاید کوچیک‌ترین هزینه‌اش ، هزینه‌های مادی تهیه لوازم کوهنوردی است.

یک کوهنورد همان‌طور از تصنع به سمت طبیعت بکر میل پیدا کرده از دروغ نیز گریزان است.همانطور که زیبایی را در شکاف دره‌های پر پیچ خم کوه‌ها می‌بیند، همانطور که زیبایی را در علف‌های خودروی سبزگون کوهپایه‌ها میبیند، ظرافت و زیبایی حقیت را  بیشتر میپسندد تا زرق و برق‌های غیرواقعی و دروغ.

یک کوهنورد در صورت نداتشن توان خرید بالا ترجیح می‌دهد یک محصول را با فیچرها و شرایط واقعی آن انتخاب کند نه با تعریف‌ها و خصوصیاتی که فقط تا قبل از رسیدن محصول بدست او اعتبار دارند.

اما چه کنیم که فضا این گونه نیست و فروشندگان و محتوا نویسان جرات بیان حقیقت را ندارند. زیرا که فکر می‌کنند از کورس فروش‌های ماهانه‌شان عقب می‌مانند.و هزاران زیرای دیگر…

امیدواریم همه و مخصوصا جامعه کوهنورد که زیبایی در نگاه او متفاوت مانده و مقداری از زرق و برق تصنعات دور است ، این نگاه را پرورش دهند تا خلاف گویی و گزاف گویی در صنعت فروش مقداری جایش را به بیان واقعیت‌های اصلی محصولات بدهد.

آنچه که باعث شده که کوهشید امروز یک فروشگاه بشود نه فقط یک ایده در ذهن یک انسان ؛این است که به سمت هدفی از این جنس رهسپار شده است.و باور دارد که یا نباید محصولاتی کم کیفیت را بفروش رساند . و یا در صورت اجبار در این شرایط نابسامان اقتصادی ، حتی‌الامکان حقیقت یک محصول را به مشتری توضیح داد و در صورت تمایل او ؛ فرایند فروش تکمیل شود.

 اما کار، کاری دشوار است زیرا که هنوز هم نگاه « زیبای کاذب به از حقیقت‌های نا زیبا» در خیلی از مردم رخنه دارد و گاهی ناجوانمردانه رقیبانی که زیبا دروغ می‌گویند را برتری می‌دهد.

                                  با سپاس فروشگاه آنلاین کوهشید

1 دیدگاه برای “خرید در نگاه یک کوهنورد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 4 =