معرفی و پیشنهاد انواع عینک مناسب کوهنوردی + بررسی جامع

عینک کوهنوردی مناسب جزء مواردی است که نباید در خرید آن زیاد به فکر هزینه بود ؛ البته منظور گران خریدن نیست ؛ قیمت بالا نسبت به کارایی بالای محصول درست است .

چند نکته ضروری که هنگام خرید عینک کوهنوردی باید به آن‌ها دقت کنید:

۱ . شخصی که می‌خواهد یک عینک کوهنوردی مناسب بخرد باید اطمینان داشته‌باشد که لنز عینک اشعه‌های فرابنفش را از خود عبور نمی‌دهد.

۲ . نکته دیگر ظاهر قاب عینک می‌باشد ؛ عینک‌های آفتابی شهری فریمی دارند که کناره‌های آن ها باز است  و در شهر مهم نیست که کناره‌های آن باز باشد ؛ اما در کوهستان مخصوصا در مناطقی که برف و یخ موجود می‌باشد آفتاب شدید‌تر است و باعث می‌شود نور توسط اشیاء منعکس شود و از طریق کناره‌های عینک وارد چشم شود و به چشم آسیب برساند .

پس عینک کوهنوردی مناسب باید فریمی از جنس غیر‌فلز باشد و دارای محافظ‌های کناری در پیرامون قاب عینک باشد ؛ در این صورت از ورود گرد و غبار و برف در هنگام طوفان و ورود اشعه جلو‌گیری می‌کند .

یک کوهنورد خوب می‌داند ، که شاید ظاهر عینک کوه نوردی باب میل نباشد ولی فوق العاده کار آمد و مفید می‌باشد .

چون چشم در برابر اشعه‌های مضر آفتاب بسیار حساس است .

شبکه چشم بدون عینک و بدون این که ناراحتی و دردی احساس کنید می‌تواند بسوزد و ناراحتی دردآوری را ایجاد کند .

۳ . نکته بعدی این که اشعه یو وی حتی از ابرها هم عبور می‌کند.

اشتباه بزرگ‌ما این است که فقط در آفتاب از عینک استفاده می‌کنیم و در هوای ابری عینک را مسخره می‌کنیم .

بنابراین توصیه می‌شود در هوای ابری گول نخورید و چشم خود را بدون محافظ نگذارید .

4 . یک عینک کوهنوردی مناسب باید بتواند 95 تا 100 درصد اشعه یو وی را حذف و فیلتر کند .

انتخاب عینک کوهنوردی

عینک طوفان چیست ؟

نوعی عینک کوهنوردی است که نیمی از صورت را می پوشاند و همچنین باید بتواند 5 تا 10 درصد نور مرئی را از خود عبور دهد .

جنس این عینک‌ها از نوعی طلق می‌باشد و با یک بند کشی روی صورت قرار می‌گیرد .

انتخاب عینک کوهنوردی

مضرات استفاده از عینک کوهنوردی نا مناسب :

انتخاب عینک‌های کوهنوردی بیشتر بر اساس وضعیت ظاهری ، قیمت ، در دسترس بودن ، بدون در نظر گرفتن نحوه ساخت و ویژگی‌های فنی و نیاز موارد خاص انجام می‌گیرد .

ادامه این روند و توجه نکردن به ویژگی‌های ضروری عینک کوهنوردی خوب موجب ضرراتی از قبیل :

خیرگی چشم ، کاهش حساسیت به کنتراست و کاهش حدت بینایی و احتمالا ایجاد کاتاراکت و بیماری سنی شبکیه نیز می‌شود .

مخصوصا اثرات نامطلوب برخی از عینک‌های کوهنوردی نامناسب بر چشم به این دلیل است که مردمک چشم در هنگام استفاده از عینک بیشتر باز می‌شود ؛ حتی در صورت جذب ناکامل یو وی توسط عینک مقداری از اشعه از عینک رد می‌شود و به چشم صدمه می‌زند.

در این شرایط صدمه ای که اشعه یو وی به چشم می‌زند بیشتر از وقتی است که شخص عینک ندارد ، چون مردمک چشم جمع‌تر است و در نهایتا اشعه کمتری جذب چشم فرد می‌شود ؛ بنابراین تیره بودن عینک کوه نوردی مهم نیست ، همین که غیر استاندارد باشد کافیست تا اشعه یو وی از آن عبور کند و بر روی عدسی و شبکیه چشم ضرر برساند .

سوزش چشم ، خستگی چشم ، ریزش اشک ، تاری دید ، قرمزی چشم ، درد چشم ، آب مروارید زودرس و غیره  از علائم و عوارض عینک غیر استاندارد است .

نکته‌های ضروری در انتخاب بهترین عینک کوهنوردی مناسب

استفاده کردن از عینک کوهنوردی مناسب برای مراقبت از چشم در برابر نور مضر خورشید بسیار مهم است .

همراه با شکل و شمایل زیبای ظاهری یک عینک کوهنوردی کار اصلی آن این است که چشم را در برابر نور مرئی ، اشعه یو وی و آی آر محافظت کند و شدت تابش را تا مقداری کاهش دهد که عملکرد بینایی شخص مختل نشود .

یک عینک کوهنوردی استاندارد ، آسیب‌های ناشی از اشعه‌های مضر و ایجاد اختلالات بینایی سنی را کاهش می‌دهد .

با توجه به شکاف لایه اوزون که گازهای گلخانه ایجاد کرده است سلامتی انسان‌ها به خطر افتاده است . خطر آسیب وارد شده بر چشم در مقابل نور خورشید جزء شایع‌ترین تهدیدات به شمار میرود .

 

پیشنهاد خرید : شما می‌توانید انواع عینک جولبو را به همراه ارسال رایگان و سریع از فروشگاه اینترنتی کوهشید تهیه فرمایید .

 

4 ملاک برای انتخاب عینک مناسب کوه

 

 •  عینک کوه نوردی با uv مناسب

کار اصلی یک عینک کوه نوردی خوب این است که چشم را در برابر نور مرئی ، اشعه یو وی و آی آر محافظت کند و شدت تابش را تا مقداری کاهش دهد که عملکرد بینایی شخص مختل نشود . بهتر است از عینک هایی با uv ۳ یا ۴ استفاده کنید.

 • وزن و راحتی عینک کوه نوردی

در هنگام خرید عینک کوهنوردی را انتخاب کنید که دارای وزن سبک و مطلوب باشد و در هنگام استفاده از آن احساس راحتی داشته باشید چون ورزش کوهنوردی ورزشی است که باید به مدت طولانی عینک را روی صورتتان قرار دهید.

 • فرم عینک کوه نوردی

فرم‌های شهری و فشن مناسب ارتفاعات و کوهنوردی نمی‌باشد چون  باز بودن کناره‌های عینک باعث می‌شود که اشعه یو وی از آن ردشود .

در ضمن فرم‌های معمولی اکثرا فلزی می‌باشد که روی پوست تاثیر بدی میگذارد و قطعا سنگین‌تر است که شخص پس از مدتی احساس خستگی می‌کند و آن را بجای صورت داخل یقه و یا روی موها می‌گذارد .

پس یک عینک کوهنوردی خوب باید فرمی داشته باشد که از چشم و پوست اطراف آن در مقابل برف ، بوران ، گرد و غبار ، انعکاس نور خورشید و … محافظت کند .

مسلم است که فرم عینک کوهنوردی مناسب از جنس غیر فلز باشد .

اما یکی از اشتباهات ما ایرانی‌ها این است که اول فرم عینک را انتخاب می‌کنیم و بیشتر زیبایی فرم مهم است تا کیفیت لنز آن . در حالی که این لنز است که از چشم حفاظت می‌کند و باید فرم در درجه دوم باشد .

 • لنز عینک کوهنوردی

لنز عینک کوهنوردی باید در مقابل اشعه مرئی خورشید در حدی باشد که این اشعه آسیبی به بینایی و چشم نرساند . در نتیجه باید با توجه به میزان شدت نور خورشید و حساسیت فرد ، رنگ لنز مناسب را انتخاب کرد .

بین  عینک کوهنوردی مناسب و استاندارد در مقابل برند‌های شناخته شده عینک و عینک های ارزان تفاوت قیمت وجود دارد چرا؟

در واقع دلیل آن ، رعایت اصول اولیه ساخت لنز عینک می باشد که انحنای طبیعی و عدم داشتن موج در لنز را شامل می‌شود و  زمانی که انحنای لنز های عینک زیاد می‌شود از لحاظ فیزیکی باعث تاثیرات زیادی در شکست نور می‌شود .

ضررات اشعه یو وی :

بنا به آخرین تحقیقات و آزمایشات پزشکان ، اشعه یو وی می‌تواند آسیب زیادی به شبکیه چشم برساند مسئله مهم‌تر این است که این آسیب ماندگار است ، حتی گاهی اوقات اشعه فرابنفش باعث کوری نیز می‌شود .

چرا باعث نابینایی می‌شود ؟ چون وقتی سلول‌های چشم به صورت بلند‌مدت و طولانی زیر نور آفتاب قرار می گیرد اشعه یو وی باعث تحریک مولکول‌های سلول شده و به سلول‌ها آسیب می‌رساند و در نهایت این موضوع باعث نابینایی می‌شود .

موضوع قابل توجه و مهم این است که ضعیف شدن شبکیه چشم جزء آسیب‌های ماندگار می باشد و ترمیم آن غیر ممکن است .

این موضوع فقط به سالمندان مرتبط نیست درواقع با گذر زمان و ارتباط هرچه بیشتر چشم به اشعه یو وی که از سوی خورشید (حتی در هوای ابری ) ، کامپیوتر ، گوشی و تلوزیون می‌آید ، بودن در ارتفاعات بدون محافظت از چشم دریافت می‌شود و … نیز بیماری‌های چشمی را تقویت می‌کند .

سوزش چشم ، خستگی چشم ، ریزش اشک ، تاری دید ، قرمزی چشم ، درد چشم ، آب مروارید زودرس و … از علائم و عوارض عینک غیر استاندارد است .

ناهنجاری هایی مثل آب مروارید از اشعه یو وی که در تابش آفتاب وجود دارد و وارد چشم می‌شود به وجود می‌آید . یک پوشش UV400 باعث جذب و فیلتر این اشعه می‌شود و از چشم‌ها محافظت می‌کند .

مواردی که باید در انتخاب عینک کوهنوردی مناسب در نظر بگیریم :

لنز عینک کوهنوردی مناسب باید در مقابل اشعه مرئی خورشید در حدی باشد که این اشعه آسیبی به بینایی و چشم نرساند . در نتیجه باید با توجه به میزان شدت نور خورشید و حساسیت فرد ، رنگ لنز مناسب را انتخاب کرد .

عدم استفاده از عینک فقط به چشم آسیب نمی رساند بلکه به پوست دور چشم نیز آسیب می‌رساند . تصور کنید در مقابل آفتاب شدید هستید شما نا خود آگاه چشمتان را جمع می‌کنید و همین مساله باعث بوجود آمدن چین و چروک‌هایی در اطراف چشم می‌شود .

اما چه چیزی باعث تفاوت قیمت عینک کوهنوردی منایب و استاندارد در مقابل برند‌های شناخته شده عینک و عینک‌های ارزان شده است ؟ در‌‌واقع دلیل آن ، رعایت اصول اولیه ساخت لنز عینک می‌باشد که انحنای طبیعی و عدم داشتن موج در لنز‌‌ها را شامل می‌شود . زمانی که انحنای لنز‌های عینک زیاد می‌شود از لحاظ فیزیکی باعث تاثیرات زیادی در شکست نور می‌شود .

و این اس‌تانداردهایی است که در طراحی لنز عینک‌های ارزان استفاده نمی‌شود .

یکی از مواردی که کمک بسیار زیادی به حفظ سلامت چشم‌ها می‌کند ، استفاده از عینک کوهنوردی مناسب است . قطعا این مورد در ارتفاعات ضرورت بیشتری دارد .

چرا می‌گوییم فرم‌های شهری و فشن مناسب ارتفاعات و کوهنوردی نمی‌باشد ؟ یکی از دلایل آن باز بودن کناره‌های عینک است که اشعه یو‌ وی از آن رد می‌شود . در ضمن فرم‌های معمولی اکثرا فلزی می‌باشد که روی پوست تاثیر بدی میگذارد . و قطعا سنگین‌تر است که شخص پس از مدتی احساس خستگی می‌کند و آن را بجای صورت داخل یقه و یا روی مو‌ها می‌گذارد .

اما عینک کوهنوردی مناسب باید فرمی داشته باشد که از چشم و پوست اطراف آن در مقابل برف ، بوران ، گرد و غبار ، انعکاس نورد خورشید و … محافظت کند . مسلم است که فرم عینک کوهنوردی مناسب از جنس غیر‌فلز باشد .

یکی از اشتباهات ما ایرانی‌ها این است که اول فرم عینک را انتخاب می‌کنیم و بیشتر زیبایی فرم مهم است تا کیفیت لنز آن . در حالی که این لنز است که از چشم حفاظت می‌کند و باید فرم در درجه دوم باشد .

در هوای ابری شاخص یو وی 85 در صد بیشتر از هوای آفتابی است و اشتباه بزرگ ما این است که در هوای ابری عینک نمیزنیم و گاهی اوقات حتی به تمسخرهم می‌گیریم که کاملا اشتباه است . نا‌گفته نماند که شاخص یو وی در هر هزار متر بالاتر از سطح زمین ده در صد افزایش می‌یابد . پیشنهاد می‌شود به هیچ عنوان بدون عینک کوهنوردی به ارتفاعات نروید حتی اگر با ماشین هستید .

متخصصین بیانیه‌ای در مورد لنز‌های دو رنگه ارائه داده اند که متاسفانه اطلاع رسانی نشده است : در واقع وقتی از لنز دو رنگ استفاده می‌کنیم شبکیه چشم از پایین روز و از بالا شب را می‌بیند و این مورد اختلال بزرگی در بینایی ایجاد می‌کند که زمانی که در بینایی به مشکل می‌خوریم متوجه آن می‌شویم . پس همین الآن لنز دو رنگه تان را کنار بگذارید حتی اگر آن را با قیمت بالایی تهیه کرده اید به هر حال سلامتی شما مهم‌تر است .

سوالاتی که همه کوهنوردان و طبیعت‌گردان محترم قبل از انتخاب عینک کوهنوردی باید در نظر بگیرند :

 • سابقه کوهنوردیتان چقدر است ؟
 • آیا از عینک طبی استفاده می‌کنید ؟
 • علاوه بر کوهنوردی چه ورزش‌های دیگری انجام می‌دهید ؟
 • تنها در تابستان فعالیت می‌کنید ؟
 • اگر صعود زمستانه انجام می‌دهید تا چه ارتفاعاتی پیشروی می‌کنید ؟
 • سقف بودجه تان را تا چه اندازه در نظر گرفته‌اید ؟

بدلیل وجود گسترده برند‌های مختلف تخصصی ارتفاعات در ایران جولبو ، سبه ، و بوله (دراینجا قصد هیچ گونه تبلیغی نیست) لنز‌های مختلف یکی از این برند‌های جهانی را توضیح می‌دهیم تا کوهنوردان محترم ایرانی با اطلاعات بیشتری به انتخاب عینک کوهنوردی مناسب بپردازند .

 • لنز‌ها از جنس پلی کربنات می‌باشد .
 • ضد ضربه و نشکن (حفاظت از چشم در مقابل ضربه‌های احتمالی ، طیبعی ، عمدی و …
 • بکار رفتن جنس فایبر گلاس در فرم و مقاومت در برابر فشار تا 50 کیلو ( به جز مدل هایTensing که کاملا نشکن و قابلیت انعطاف پذیری بسیار زیادی دارند) .

نکته دیگر این است که عینک کوهنوردی در طبیعت برای کودکان ضروری‌تر است تا بزرگسالان ؛ چرا ؟ زیرا چشمانشان در حال رشد و شکل گیری هستند .

معرفی انواع لنز ها :

Spectron 1

Spectron 2

Spectron 3

Spectron 4

Alti Arc 5 

Polarized 6

Octopus 7

Falcon 8

Zebra 9

Cameleon 10

لنز های spectron 1 :

دو لایه فیلتر UV400

لایه کاهش نور خورشید به میزان استاندارد هشت درصد

کاملا شفاف

قابل استفاده در شب و مکان‌های خیلی کم نور مثل غار و …

لنز های Spectron 2 :

دو لایه فیلتر UV400

لایه کاهش نور خورشید به میزان استاندارد هشت درصد

لایه فیلتر Hi Contrast

مناسب برای استفاده در مه ، دوچرخه سواری و کوهنوردی

لنز های  : Spectron 3

دو لایه فیلتر UV400 ( سپر بسیار عالی برای مردمک در مقابل اشعه‌های یو وی )

لایه کاهش نور خورشید به میزان استاندارد هشت درصد

استفاده در دوچرخه سواری ، طبیعت سبک و شهری

لنز های  : Spectron 4

دو لایه فیلتر UV400

لایه کاهش نور خورشید به میزان 16 درصد

دارای لایه Reflex ( جیوه ای ) مناسب برای مناطقی که نور خورشید بسیار شدید است و برف فراوان .

مناسب برای کوهنوردی ، کویر و شهر

لنز های : Polarized

دو لایه فیلتر UV400

لایه کاهش نور خورشید به میزان 20 درصد

دارای لایه Polarized برای حذف انعکاس نور خورشید از سطح آب و اجسام صیقلی

متناسب برای کوهنوردی ، رانندگی و شهر

لنزهای فوق تخصصی :

لنز‌های : Zebra

دو لایه فیلتر UV400

لایه کاهش دهنده نور بین 20 تا 95 در صد ( به دلیل فوتوکرومیک بودن )

لایه فیلتر Photo Chromic

تیره شدن لنز در مقابل نور خورشید ، مقدار دودی متغیر

لایه فیلتر Nano Anti Fog

ضد بخار

متناسب برای کوهنوردی‌های زمستانه و هوای ابری شهر و دوچرخه سواری

پایه این لنز از همه روشن‌تر است به همین دلیل دید وسیع تری به شخص می‌دهد و از خطر‌های احتمالی در کوهنوردی و دوچرخه سواری و … جلو گیری می‌کند .

لنز‌های : Falcon ( حرفه ای ترین لنز شهری )

دو لایه فیلتر UV400

لایه کاهش دهنده نور بین 20 تا 95 در صد

لایه فیلتر Polarized

لایه فیلتر Photo Chromic

لایه فیلتر Anti Glare

ضد درخشندگی

حذف نور بالای ماشین مقابل در هنگام رانندگی

مناسب برای کوهنوردی ، رانندگی ، طبیعت گردی ، شهر و دوچرخه سواری

لنز های Cameleon :

دو لایه فیلتر UV400

لایه کاهش دهنده نور بین 20 تا 95 در صد

لایه فیلتر Polarized

لایه فیلتر Photo Chromic

لایه فیلتر Nano Anti Fog

ضد بخار

مناسب برای دوچرخه سواری و شهر و کوهنوردی در ارتفاعات بالا

لایه های Octopus :

دو لایه فیلتر UV400

لایه کاهش دهنده نور بین 20 تا 95 در صد

لایه فیلتر Polarized

لایه فیلتر Photo Chromic

لایه فیلتر Water Repellent

عدم خیس شدن لنز

لایه فیلتر Hydrophobic

سر خوردن آب روی لنز

مناسب برای دوچرخه سواری ، شهر و کوهنوردی

تخصص آن ورزش‌های هوایی و آبی مثل دره نوردی ، قایق رانی ، پاراگلایدر ) و مناطق مرطوبی مثل جنوب و شمال کشور .

توجه داشته باشید که هرکدام از لنزهای بالا کاربرد خاص خود را دارند و نمی‌توان گفت برتری نسبت به هم دارند .

با تشکر

1 دیدگاه برای “معرفی و پیشنهاد انواع عینک مناسب کوهنوردی + بررسی جامع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − 6 =